Proměny v historii

Původně se náramky vyráběly z nalezených objektů jako byly klacky, kameny, kosti a různé květiny. V průběhu času se náramky měnily jak z hlediska materiálu tak designu. Tyto šperky vznikaly pro náboženské i dekorativní účely. V náboženství se setkáme s tzv. mala - jde o náramek, který pomáhá počítat opakování mantry v buddhistické a hinduistické meditaci.

Jak se vyvíjely metody výroby i zpracování kovů, šperky - včetně náramků - dosahovaly stále vyšších kvalit a lepších materiálů (zlato, bronz, stříbro, drahé kameny). Po tisíce let náramky sloužily jako dekorace i symbol bohatství a prosperity. S vylepšováním metod se začaly objevovat také detailnější zdobení šperků.

Starověk a náramky

V Číně zdobení šperků obvykle tvořilo vyobrazení draků a fénixů vyrytých do zlatého základu a často obsahovalo perly a jadeit.

V Řecku nosily náramky muži i ženy, šperky plnily dekorativní i protektivní funkce. Ženy omotávaly svá předloktí i nadloktí zlatými a stříbrnými náramky s vyobrazením zvířat jako byli lvi nebo vlci. Muže chránily pevné kožené či kovové náramky v boji a byly také populární jako součást slavnostního oděvu.

Stejně jako se rozšiřovaly hranice Římské říše, zvětšoval se i její smysl pro módu. V Římě byly oblíbené drahé kameny vsazené obvykle jako oko zvířete, které bylo vyobrazeno na náramku. Často využívaly také motiv uzlu a propojených zvířat.